Eğitim Danışmanlığı

Eğitim Danışmanlığı

 

Eğitim Danışmanlığı, her okulun, öğrencinin ve öğretmenin ulaşmak istediği hedefleri vardır. Bu amacı gerçekleştirmek için eğitim danışmanlığı hizmetleri oldukça verimli olur. Eğitimde danışmanlık hizmetleri, önerilen hedeflere ulaşmak için izlenecek yola rehberlik etmek ve yansıtıcı olacak bu süreci yürütebilecek güçlü bir araç olarak kullanılabilir.

Eğitim Danışmanlığı Nedir?

Eğitim danışmanlığı, bir eğitim alanı için temel değişim yolu olarak hareket eder ve her okulun özelliklerine göre uyarlanmış gerekli yöntemleri uygulamaya yardım eder. Eğitim danışmanlığı, her bireyin özelliklerine göre uyarlanmış öğretme-öğrenme sürecini kişiselleştirerek öğrencilere ve ailelere tavsiyelerde bulunur.

Aynı zamanda da öğrencilerin olumlu gelişimine yardımcı olmayı amaçlar. Okullarda olumlu eğitim ortamları oluşturmak için uygun yöntemlerin bulunmasına rehberlik eder. Aynı zamanda kişisel ve sosyal düzeyde gelişme de sağlanır. Bu nedenle okullar sadece farklı konuların içerikleri üzerinde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların olumlu gelişimine, ailelerle sürekli iletişim ve ilişkilerin sürdürülmesine, öğrencilerde beceri ve yetkinliklerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Eğitim danışmanlığı aynı zamanda öğrencilerin sınava hazırlık süreçlerini yönetmesi için danışma hizmeti verir. Özellikle motivasyon, kaygı, ders çalışma yöntemleri ve sınav stresi temel çalışma konuları arasında yer alır.

Eğitim Danışmanlığının Aile ve Öğrencilere Yönelik Amaçları Nelerdir?

Eğitim danışmanlığı, aile ve öğrencilerin kişisel ve eğitim düzeyinde uygun gelişimini desteklemek için gerekli olan bir süreçtir. Eğitim danışmanlığı, çocukların hedeflerine ulaşabilmeleri için gerekli araçları kullanmayı öğrenmesini ve öğrencilerin eğitimsel kararlar vermesini kolaylaştırmayı amaçlar. Eğitim danışmanlığı hizmeti psikolojik danışmanlar ve psikologlar tarafından sunulur. Bu hizmet bir anlamda öğrenmeyi öğrenme süreci olarak da adlandırıldığı için uzmanlar tarafından sunulması gerekir.

Bu amaçla eğitim danışmanlığı öğrencilere ve ailelere eğitim sürecinde öğrencilerin güçlü yönleriyle ve karşılaştıkları ihtiyaçlarla ilgilenerek yardımcı olmak için danışmanlık merkezlerinde hizmet sunulur.

Eğitim Danışmanlığının Avantajları Nelerdir?

Öğretmen, aile, öğrenci ve danışman arasında yürütülen çalışmalarla eğitim alanında farklı faydalar sağlanabilir. Bu hizmet özellikle öğrencinin kendi eksikliklerini, yeteneklerini, artı yönlerini ve sınırlıklarını keşfetmesi açısından önemlidir. Bunun dışında eğitim danışmanlığı şu avantajlara sahiptir;

Öğrenci Farkındalığının Artması

Eğitim danışmanlığı hizmetiyle, ailelerden bilgi alınır ve bunun tersi de öğrencilere daha kişisel bir ilgi gösterilmesini sağlar. Bu durum onları çocukların gelişimi için gerekli unsurları sunar. Aynı şekilde öğrenciler de kendilerini, olasılıklarını ve niteliklerini tanırlar. Bunun yanında çocuklar şu farkındalıkları kazanır:

 • Kişisel özelikler,
 • Üst eğitim kurumlarının özellikleri,
 • Stresi yönetme becerisi,
 • Beceri ve Yetenekler,
 • Başarı ve Yetenek karşılaştırmaları,
 • Öğrenci motivasyonu,
 • Dikkat ve odaklanma gibi pek çok konuda farkındalık kazandırılır.

Bu gibi kazandırılabilecek farkındalıklar nedeniyle uzmanlardan eğitim danışmanlığı hizmeti almak oldukça önemlidir.

Öğrenme Güçlüklerinin Tespiti

Eğitim danışmanlığı yoluyla zorlukları tespit etmek, varsa özel eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek ve gerekli müfredat uyarlamalarını oluşturmak mümkündür. Bu çalışma aynı zamanda okul başarısızlığının önlenmesine de katkı sağlar.

Aileye Rehberlik Etme

Oryantasyon sürecinden itibaren ailelere, öğrencilerin eğitim ve gelişimlerinde işbirliği yapmaları için evden nasıl çalışacaklarını bilmeleri için yardım edilir.

Karar Verme Süreci

Öğrencilerin eğitim ve mesleki gelecekleri ile ilgili seçimlerini destekler.

Problem Çözme Becerisi Kazandırma

Eğitim danışmanlığı öğrencilerin sınıfta ve evde uygun bir ortam oluşturarak ortaya çıkabilecek çatışmaları çözmek için gerekli becerileri geliştirmeleri için onlarla birlikte çalışmasına olanak tanır.

Öğretimin Uyarlanabilmesi

Öğrencilerin bilgisi ile eğitimsel ve kişisel gelişimini desteklemek amacıyla öğretme-öğrenme sürecini uyarlamak mümkündür. Ailelerle iletişim ve çocuklarla çalışma yoluyla, eğitimi kişiselleştirmek için her birinin ihtiyaçlarını ve niteliklerini bilmeye izin veren önemli bilgiler elde edilir.

Eğitim danışmanlığı sürecinde danışman önemli bir figür olmakla birlikte aile ve öğretmenlerin desteği de oldukça önemlidir.

Eğitim Danışmanlığı ve Öğretmenler

Öğretmenlerin sınıflarında eğitim ortamını etkileyen çeşitli aile etkilerinin yanı sıra farklı ihtiyaç ve özelliklere sahip çok sayıda öğrenci bulur. Bu nedenle öğretmenlerin işlevlerinden bazıları eğitsel rehberlik ve ailelerle iletişimdir. Bu görevleri mümkün olan en verimli şekilde yerine getirmek için öğretmenler eğitsel rehberlik ve ailelerle nasıl iletişim kurulacağını bilmek konusunda bilinçli olmalıdır. Bu nedenle öğretmenler de eğitim danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir.

Bu anlamda belirli eğitim ihtiyaçları olan bazı öğrencilerde öğretme-öğrenme sürecini kolaylaştırmak için eğitim stratejileri olan olası müfredat uyarlamaları çocuklara yardım edecektir. Bu düzenlemeler, bu farklılıkların kaynağı ne olursa olsun (öğrenme hızı, öğrenci motivasyonu, eğitim geçmişi vb.) bireysel farklılıklara yönelik eğitim sunulmasını amaçlar.

Neden Eğitim Danışmanlığı Hizmeti Almalısınız?

Eğitim danışmanlığı hizmetiyle öğrencilerin kendilerini tanımaları, çeşitli gruplar aracılığıyla toplumla ilişki kurmaları ve toplumla bütünleşmeleri, çalışma ve öğrenmeye yönelik tutumlarını organize etmeleri sağlanır. Ortaya çıkan sorunları ve çatışmaları çözmeyi öğrenmelerini amaçlar. Böylece bu temelden yola çıkarak, öğrenmeyi öğrenme sürecini edinmiş olacaklardır.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com